Šetrenie energie v bytovom dome, malé opatrenia

ZADAŤ DOPYT    i?

Šetrenie energie v bytovom dome, malé opatrenia

ZADAŤ DOPYT    i?

Obdržíte niekoľko nezávislých ponúk!

     Nahrať foto, náčrt, projekt, výkaz výmer, podmienky...

     Osobné údaje sprístupňujeme len dodávateľom! / * povinné

     

    Pracujeme vo vašej lokalite

    Stavba rodinného domu Košice

    Vyžiadajte spätné volanie

      Zadajte rýchly dopyt

      Servis okien doma

      Ukážka dopytu

      Názov dopytu a popis


      Výmena pôvodných svietidiel za úspornejšie LED osvetlenie v kanceláriách a vo vestibule administratívnej budovy. Popis priestoru: 1. Priestor: kancelárie 25 x – bežné administratívne práce na počítači, obchodno-poradenské konzultácie s klientmi, farba stien biela. 2. Priestor: vstupný vestibul 1x – Recepcia, SBS kontrola vstupov, prechod osôb, farba stien biela. Pôvodný svetelný zdroj: klasická neónová žiarivka. Nový svetelný zdroj: LED. Výška miestností: do 2,8 m. Doba svietenia: do 12 h/denne. Plocha: 25 m2 u 18 kancelárií, 30 m2 u 2 kancelárií, 47 m2 u 5 kancelárií, 120 m2 vestibul. Okná: 4,2 m2 do 5,4 m2 v kancelárii, vestibul 11,4 m2.

      Pripájam – fotky, náčrt, popis a počty pôvodných svietidiel…


      Šetrenie energie v bytovom dome, menšie opatrenia na zníženie spotreby

      Pripravili sme niekoľko konkrétnych odporúčaní, ktoré vám pomôžu znížiť náklady za energiu vo vašej domácnosti a v celom bytovom dome.
      Šetrenie energie v bytovom dome závisí od ochoty a vytrvalosti všetkých členov bytových domácností, zástupcov vlastníkov bytov, správcov a predsedov spoločenstiev.

      Budeme radi  ak naše odporúčania vám poslúžia, ako motivácia na neplytvanie s energiou.

      Stiahnite si
      Informačník .pdf

      Rady a tipy pre všetkých, ktorí chcú ušetriť na výdavkoch za energiu!

       Opatrenia, ktoré viete realizovať sami a pomerne rýchlo! 

      Vymeňte tesnenia okien v byte a spoločných priestoroch bytového domu. Skontrolujte tesnenie, najlepšie ak je veterno. Priložte dlane nad spodný rám a ak cítite že ťahá, príčinou je staré tesnenie, ktoré treba čím skôr vymeniť. Môže sa vám zdať, že fučí od parapety, ale skoro vždy je príčinou zlé tesnenie! Nedokonalé tesnenie okien môže spôsobiť nárast nákladov za vykurovanie až o 10 %.

      Vymeňte staré žiarovky za úspornejšie. Nahraďte klasické žiarovky, halogénové, ale aj úsporné žiarovky výlučne za LED. V niektorých prípadoch môžete ušetriť aj 80 % spotrebovanej elektriny na osvetlenie. A to naozaj nie je málo! Klasickú 100 W hrušku nahradíte 10 W LEDkou, má rovnakú svietivosť, ale 10x nižšiu spotrebu. LED žiarovky sa bežne inštalujú aj do spoločných priestorov. 5 W LEDku namiesto 40 – 60 W halogénky alebo klasiky.

      Nainštalujte senzorové svietidlá v spoločných priestoroch. Namiesto vypínačov sa svetlá zapínajú pomocou pohybových senzorov. Kvalitné snímače sú nastaviteľné, reagujú na pohyb, denné svetlo a pri správnom sklone snímača a doby svietenia môžu ušetriť až 50 % oproti ovládaniu vypínačmi.

      Regulujte teplotu na radiátoroch. Ak odchádzate z domu do práce, radiátory nikdy nevypínajte, ale temperujte na 16 °C. Na opätovné ohriatie chladného bytu sa spotrebuje viac energie ako na zvýšenie teploty v temperovaných miestnostiach. Pri vetraní bytu, znížte teplotu radiátora na Ø. Odborníci považujú za zdravé a optimálne teploty pre obývačku, spálňu a detskú izbu medzi 18 a 21 °C.

      Nikdy nezakrývajte radiátory a obzvlášť pozor na umiestnenie radiátorov za dverami či nábytkom, čím viac zakrytej plochy tým väčšie tepelné straty. Pri sušení bielizne na radiátoroch znižujete jej výhrevnosť a k pocitu ideálneho tepla v byte pridávate na termostatickej hlavici. V boji proti tepelným únikom odporúčame aj reflexnú fóliu proti vstrebávaniu tepla stenami, umiestňuje sa za radiátor.

      Používajte monitorovací systém na kontrolu spotreby tepla. Vo väčšine domácností to stále chýba, pritom jej inštalácia nevyžaduje žiadne stavebné zásahy, stačí si zaobstarať elektronické zariadenie na inteligentnú zónovú reguláciu, ktoré sa nám stará o ideálnu teplotu v jednotlivých miestnostiach. Inteligentná regulácia teploty sa nám postará o ďalšie úspory na nákladoch až 20 %.

      Znížte teplotu v miestnostiach aspoň o 1 °C. Je bežné, že máme prekúrené domácnosti, kancelárie a verejné priestory aj nad 24 stupňov, pričom odporúčaná zdravá teplota v obytných priestoroch je 20 °C. Vyššia teplota je nielen drahšia, ale pre organizmus aj nezdravá! Už znížením teploty len o 1 stupeň Celzia môžete ušetriť cca 6 percent nákladov na kúrenie.

      Dbajte na správny spôsob vetrania. Vo vykurovacom období nevetráme pootvorenou vetračkou počas dňa! Nesprávnym vetraním dochádza k nemalým tepelným únikom, preto dodržujte najčastejšie odborníkmi odporúčaný spôsob vetrania. Vetrajte v pravidelných krátkych intervaloch s oknami otvorenými dokorán 5 minút a tri krát denne. Vetraním celého bytu naraz, vzniká prievan a dochádza k rýchlej výmene vzduchu, preto kumulované teplo toľko nevyprchá.

      Pozor na nedbalé pohlcovanie tepla. Napríklad závesy by mali siahať po parapetnú dosku. Dlhé závesy prekrývajú radiátor a smerujú teplo do okna namiesto do miestnosti. Zatiahnutím žalúzií, závesov a záclon po západe slnka zvyšujete izolačnú plochu okien čím môžete dosiahnuť ďalšie úspory. K úspore prispieva aj samotná hustota látky závesov, pevnosť a celotieniace prevedenie lamiel žalúzií.

      Zabezpečte správne zatváranie vchodových dverí. Mechanizmus zatváračov vchodových dverí do spoločných priestorov bytového domu treba nastaviť tak, aby sa dvere vždy zatvárali. Predídete tak zbytočným únikom tepla a podchladeniu stien a dverí do bytov. Môže pomôcť aj jednoduché upozornenie, napríklad „Zatvárajte, prosím. Šetríme.“

      Zaizolovanie rozvodov tepla vo vestibule a pivnici. Rozvody ústredného kúrenia v BD väčšinou sú vedené z technického suterénu cez prízemie, tzv. vstupný vestibul budovy a pivnice do bytov na jednotlivých podlažiach. Na čo sa často zabúda a čo viete urobiť aj sami, je izolácia rozvodov kúrenia jednoduchým potrubným izolačným púzdrom práve v priestoroch vestibulu a pivnice.

      Nezanedbateľné je šetrenie teplou vodou. Teplú vodu prístupnú v spoločných priestoroch bytového domu využívanú na umývanie vestibulu a schodiskových plôch, okrem zimného obdobia odporúčame uzatvoriť a nahradiť studenou. Práve táto teplá voda ovplyvňuje straty vyjadrené zvýšením koeficientu spotreby vo vyúčtovaní nákladov za teplú vodu a jeho ohrev.

      Rozumné využívanie výťahu. Výťah je energeticky najnáročnejšie vyhradené technické zariadenie budovy, preto by sa mal využívať šetrne a len v nutných prípadoch. Ak práve nenesiete veľký nákup a ste mladší ročník choďte pešo. Dole sa ide ľahko, nemusíte privolávať výťah za každým. Neutekajte pred susedmi, počkajte a prevezte sa spolu, dobré na otužovanie susedských vzťahov. Opravy výťahu sú drahé, preto dohliadnite na ich používanie, hlavne pri sťahovaní a rekonštrukciách bytov.

      Zvážte zmenu dodávateľa elektriny a plynu. Od roku 2007 máme otvorený trh s elektrinou a plynom. Znamená to, že každý odoberateľ vrátane bytového domu a domácností si môže slobodne vybrať lacnejšieho dodávateľa. Preto dnes existuje relatívne široká ponuka produktov alternatívnych dodávateľov elektriny a plynu, pričom možno usporiť až 20 % finančných prostriedkov.

      Pravidelne informujte obyvateľov domu, ako energiou neplytvať. Šetrenie energie v bytovom dome vyžaduje predovšetkým poznanie vlastnej spotreby! Je preto dobré aspoň raz za rok zverejniť prehľad o celkovej spotrebe v bytovom dome. Vlastníci tak budú mať predstavu o tom koľko míňajú na spotrebu elektriny, tepla a teplej vody v bytovom dome ako celok, prípadne koľko ich stojí údržba starého výťahu a ďalších zariadení bytového domu. Poslúži to ako dobrá motivácia na ďalšie šetrenie energie v bytovom dome.

      (Zdroj: archív, Foto – Pixabay)

      Pracujeme vo vašej lokalite

      Stavba rodinného domu Košice

      Vyžiadajte spätné volanie

        Zadajte rýchly dopyt

        Servis okien doma